فضایی برای به اشتراک گذاشتن تحلیل های ناظر بر تحولات و آموزه های حقوق | زندگی بهتر در سایه ی اخلاق و فرهنگ حقوقی

جای خالی آموزش حقوق در کتب درسی

جای خالی آموزش حقوق در کتب درسی

مراودات اجتماعی و اقتصادی مردم امروزه بسیار گسترده تر و پیچیده تر از گذشته می باشد از این رو وارد کردن مباحث مربوط به مقررات و قوانین کشور همچنین حقوق شهروندی به کتاب های درسی از آمار وقوع جرم و آسیب اجتماعی در جامعه به میزان چشمگیری کم می‌کند، همچنین دانش حقوقی شهروندان را نیز افزایش دهد.

برای دستیابی به این هدف و بالا بردن اطلاعات حقوقی خانواده‌ها بهتر است از مدارس و آموزش به گروه های سنی پایین تر شروع کنیم. به عنوان نمونه مسائل حقوقی را در کتاب های درسی دوره راهنمایی در قالب ساده و قابل درک برای این گروه سنی مکتوب کنیم و نسبت به آموزش حقوق از سنین پایین تر اقدام نماییم.

امروزه با دانش آموزان و دانشجویانی مواجه هستیم که به محض فارغ التحصیلی و سپری کردن دوران خدمت سربازی بدون هیچ گونه مهارت و دانش حقوقی وارد بازر کار شده و در مسیر شغلی خود از ابتدایی ترین حقوق خود ناآگاه نمی باشند و معمولا با آزمون و خطا اقدام به کسب تجربیاتی در این خصوص می نمایند که در بسیاری موارد خطرات و زیان های زیادی را برای این قبیل جوانان در بر خواهد داشت؛ ضرورت آموزش حقوق به زبان ساده در هنگام مواجه با مشکلات این قبیل افراد در محاکم و دادگاه ها نمود عینی دارد.بسیاری از مشکلات اجتماعی به علت ناآگاهی مردم به ندانستن حقوق شخصی خود، حقوق تجارت و در مراحلی فراتر عدم آگاهی نسبت به حقوق شهروندی و قانون اساسی جمهوری اسلامی به وجود می آید؛ عدم آگاهی مردم موجب افزایش مشکلات در سطح جامعه می‌شود. بررسی زمینه های بروز جرم نیز از موضوعاتی است که در این میان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

ناآگاهی حقوقی زمینه بسیاری از مشکلات در قراردادها، معاملات، دعاوی خانوادگی و آسیب های اجتماعی و حتی بروز جرایمی مانند کلاهبرداری‌ها است؛ افزایش سطح آگاهی‌های حقوقی جامعه و تعداد پرونده‌های قضایی رابطه‌ای مستقیم و نزدیک دارد.

از این رو به نظر می رسد با اضافه کردن حقوق به مباحث کتاب های درسی می‌توان از بروز آسیب‌ها و جرائم در جامعه در حد زیادی پیشگیری کرد، در سطح جامعه هر دانش‌آموز می‌تواند اطلاعاتی که در ساعات آموزشی از کتب درسی فرا گرفته است را در اختیار خانواده خود قرار دهد که این باعث گسترش اطلاعات خانواده ها از حقوق خود نیز می‌شود.

لذا بهتر است اصول کمی حقوق با زبان ساده و استفاده از پتانسیل فارغ التحصیلان حقوق در کتاب های درسی از دوره راهنمایی شروع به تدریس شود.

در راستای نیل به این هدف نباید توان و ظرفیت دانش آموختگان حقوق را دست کم گرفت، دانش آموختگان حقوق می توانند درهمه عرصه ها به ویژه در کاهش جرائم راه گشا باشند و باید در جهت ارتقا سطح حقوقی جامعه از ظرفیت های دانش آموختگان دانشگاهی استفاد کرد. استفاده از دانسته ها و معلومات این تحصیل کرده های حقوق عاملی برای کاهش آسیب های اجتماعی است.

دانش آموختگان حقوق باید به کاهش آسیب های جامعه کمک کنند؛ یک انسان حقوقی با افراد سیاسی و عام متفاوت است از این رو بایستی جایگاه حقوق در بین اقشار جامعه حفظ شود، درعرصه فرهنگ حقوقی هرحقوقدانی خود را مکلف و موظف می داند که درست و با سند حرف بزند لذا شایسته است همه ما ادبیات حقوقی را همیشه زمینه کار خود قرار دهیم.

جای خالی آموزش حقوق در کتب درسی

مهدی مقسومی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.