فضایی برای به اشتراک گذاشتن تحلیل های ناظر بر تحولات و آموزه های حقوق | زندگی بهتر در سایه ی اخلاق و فرهنگ حقوقی

قانون را دور نزنیم

جرم انگاری دور زدن فیلترینگ

قانون را دور نزنیم
هر گونه استفاده غیرمجاز از رایانه‌ها و فناوری رایانه‌ای نوعی جرم رایانه‌ای به شمار می‌رود. تاکنون استفاده از رایانه برای از بین بردن، خراب کردن و دزدی اطلاعات جرم انگاری شده است همچنین کارهایی از قبیل کلاه‌برداری‌های الکترونیک، سوء استفاده از تجهیزات، جا زدن خود به جای کس دیگر و اخلال در سیستم‌ها از جمله جرم‌های رایانه معمول به حساب می‌آید.
اما یک عمل خلاف رایانه‌ای لزوماً وارد کردن خسارت فیزیکی به یک تجهیز یا یک سیستم نیست بلکه گاه فقط دسترسی به بعضی اطلاعات حساس یا محرمانه می‌تواند جرم باشد؛

قانون را دور نزنیم
برای جلوگیری از ورود کاربران به محتوای مجرمانه در فضای مجازی از فیلترینگ استفاده می‌شود اما در مقابل این اقدام، خدمات دسترسی ارتباطی مجازی یا «وی.پی.ان» فیلترینگ را دور می‌زند؛بر اساس فهرست تعیین شده از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، انتشار فيلترشکن‌ها و آموزش روش‌هاي عبور از سامانه‌هاي فيلترينگ، برابر بند ج ماده ۲۵ قانون جرائم رايانه‌اي جرم است و با متخلفاني که در اين زمينه در فضاي مجازي فعاليت مي‌کنند به عنوان يک مجرم برخورد مي‌شود و استفاده از آن‌ها،حبس از نود و يك روز تا يك سال يا جزاي نقدي از پنج تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات را به همراه خواهد داشت.
براساس ماده ۲۵ این قانون، تولید یا انتشار یا توزیع یا معامله داده‎ها یا نرم‎افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرایم رایانه‎ای به کار می‎روند؛ فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذر واژه یا هر داده‎ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‎ها یا سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می‎کند و آموزش نحوه ارتکاب جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ای و تخریب و اخلال در داده‌ها یا سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی؛ مشمول مجازات می‌شود.
براساس تبصره این ماده چنانچه مرتکب این اعمال را حرفه خود قرار بدهد، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد، همچنین در ادامه این ماده، مقرر شده است: «تولید، تکثیر، توزیع، معامله و یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز نرم‌افزارهای رایانه‌ای، ارتباطات شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) و یا هر نوع داده یا ابزار الکترونیکی که امکان دسترسی به سایت‌های اینترنتی فیلتر شده را فراهم آورد ممنوع است» به این ترتیب بسیاری از مواردی که قبلاً در حوزه جرایم رایانه‌ای به‌حساب نمی‌آمد، جرم انگاری شده است.
هرچند برخی از حقوقدانان صرف استفاده از فیلترشکن را جرم تلقی نمی‌کند، اما بطور قطع استفاده از فیلترشکن برای انجام عمل مجرمانه،و یا دسترسی به محتوای مجرمانه و جرم انگاری شده جرم محسوب می‌شود.
صرف نظر از جرم انگاری موضوع آنچه در زمان استفاده از فیلتر شکن اتفاق می افتد حائز اهمیت می باشد لازم به توضیح است ميل و کشش کاربران به استفاده از چنين فناوري‌هايي براي گذشتن از فيلترينگ، با عوارض خطرناکي همراه است؛
قبل از ورود به اتفاقاتی که از لحاظ فنی در زمان استفاده از VPN می افتد لازم است تعریفی از موضوع داشته باشیم؛


با VPN قانون را دور نزنیم
اما «وی پی ان» چیست و به چه کار می آید؟«VPN» کوتاه شده عبارت «Virtual Private Network» (شبکه مجازی خصوصی) است. همانگونه که از نام آن بر می آید، این روش اتصال به اینترنت برای حفظ امنیت و حریم شخصی کاربر است.
در این روش، اطلاعات شخصی کاربر رمزگذاری شده و از شبکه ای عبور داده می شود که ردیابی و رمزگشایی آنها برای هکرها یا خرابکاران اینترنتی بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است.مثلاً اطلاعات بانکی کاربران اهمیت بسیاری دارد و فاش شدن آنها راه را برای راهزنان اینترنتی هموار می کند تا به اندوخته مالی دیگران دست درازی کنند.بانک ها نیز برای ارسال و دریافت اطلاعات مالی داخلی و هزاران مشتری خود از چنین شبکه های امنی بهره می گیرند تا احتمال رخنه و دستیابی غیر مجاز به این اطلاعات را به حداقل برسانند.بنابراین یکی از مهمترین کاربردهای ارتباطات بر پایه «وی پی ان»، رمزنگاری اطلاعات و دشوار کردن دستیابی غیر مجاز به آنها است.
اما آنچه که در زمان استفاده از VPN اتفاق می افتد بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که کاربر با استفاده ازVPN و همچنین نرم‌افزار فيلترشکن با اتصال به يک سرور در خارج از کشور متصل شده و همين امر موجب اختصاص يکIP خارجي به رايانه کاربر داخلي مي‌شود که در ادامه اين کار، همه داده‌ها و اطلاعات از رايانه کاربر به سرور خارجي انتقال پيدا کرده و از آنجا وارد دنياي مجازي اينترنت مي‌شود و به اين وسيله، از فيلترينگ داخلي کشور عبور مي‌کند.
اما اين عبور از فيلتر با تهديدهايي روبه‌رو مي‌شود؛ به اين ترتيب که کاربر نمي‌داند بيشتر و اغلب سرورهايي که اشتراکVPN را در اختيار کاربران قرار مي‌دهند، نه تنها تمامي اطلاعات رد و بدل شده را بررسي و کنترل مي‌کنند، بلکه به همين وسيله با پورت‌هاي باز رايانه کاربر به اطلاعات درون رايانه وي دسترسي پيدا کرده و امکان کپي‌برداري و يا ديدن اطلاعات داخلي رايانه او براي سرورهاي خارجي ميسر مي‌شود.
اين در حالي است که اگر کاربر، براي مثال در شبکه محل کارش، اين نوع ارتباط را برقرار کند، سرور مي‌تواند از طريق رايانه او به اطلاعات شبکه داخلي آن اداره نيز دسترسي پيدا کند و نيز با نرم‌افزارهاي پيشرفته، بدون آگاهي کاربر، اطلاعات موجود در رايانه يا شبکه داخلي وی را براي خود کپي کند.
همين مسأله در نرم‌افزارهاي فيلترشکن نيز صدق می‌کند؛ به این معنی که مقدار اطلاعاتی که از شما در حال ارسال(send) شدن است بیشتر از اطلاعاتی است که شما دریافت(receive)‌می‌کنید. گزارش‌های بسیاری وجود دارد که وقتی افرادsend rate خود را بررسی ‌می‌کنند، متوجه می‌شوند عدد نشان داده شده بالاتر از نتیجه دریافتی است، که مؤید این مطلب است.

قانون را دور نزنیم

مهدی مقسومی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.