فضایی برای به اشتراک گذاشتن تحلیل های ناظر بر تحولات و آموزه های حقوق | زندگی بهتر در سایه ی اخلاق و فرهنگ حقوقی

هر چیزی را امضا نکنیم

کمی دقت کنیم و هر چیزی را امضا نکنیم این توصیه را ازان جهت باید جدی گرفت که نوشته منتسـب به اشخاص فـقط در صورتی قابل استناد است که امضاء شده باشد. زیرا امضاء نشان تائید مندرجات سند می‌باشد و سند فاقد آن، ناقص بوده و مهمترین رکن اعتبار را ندارد. هر چند که ممکن است به عنوان قرینه در کنار سایر ادله مورد استناد قرار گیرد. هر چند لزوم امضاء سند در تعریف ماده ۱۲۸۳ قانون مدنی نیامده است، ولی ضرورت امضاءبه عنوان رکن اصلی سند از قوانین گوناگون استنباط می‌شود، از جمله ماده ۱۲۹۳ قانون مدنی به این شرح «…… سند مزبور در صورتی که دارای امضاء یا مهر طرف باشد عادی است» و ماده ۱۳۰۱ ق.م. به این شرح «امضائی که در روی نوشته یا سندی باشد بر ضرر امضاءکننده دلیل است» همچنین مواد ۱۳۰۲ و۱۳۰۳ همین قانون و مواد ۲۲۳ و ۳۰۷ و ۳۱۱ قانون تجارت راجع به اسناد تجاری (برات، سفته، چک)و مواد ۲۷۸ و ۲۷۹ قانون امور حسبی در مورد وصیت‌نامه، و مواد ۶۳ و ۶۵ قانون ثبت.که با ملاحظه مواد فوق و تکرار این نوع احکام هیچ تردیدی در لزوم و اهمیت امضای سند به وجود نمی‌آید.

هر چیزی را امضا نکنیم

بنابراین هر چیزی را امضا نکنیم و هنگام امضاء یا صدور هر سندی رعایت نکات ذیل ضروری است:

۱ – هنگام تنظیم سند از درستی اطلاعات ، جزئیات و مستندات مربوط به آن سند ، اطمینان حاصل کنیم.

۲ – چنانچه در یک سند به اسناد دیگری اشاره شده ، قبل از امضا، اسناد مورد اشاره را حتماً مطالعه،  بررسی و از صحت آنها اطمینان حاصل کنیم.

۳- هیچ گاه به امید آنکه طرف مقابل کاملا مورد اعتنماد ما می باشد و محال است از سفید مهر و سفید امضای ما سوئ استفاده کند؛ و یا بعدا با ادعای جعل و … موفق به ابطال سفید مهر و سفید امضا خواهیم شد مرتکب خطای صدور سند سفید مهر و سفید امضا نشویم، حادثه خبر نمیکند ممکن است همان سند از دست فرد مورد اعتماد شما ربوده شود.

۴- قبل از امضا هر سندی ، آن را به دقت و در آرامش مطالعه کنیم. به ویژه در مواردی که متضمن تعهدات مالی باشد.

۵- سند را به نحوی تنظیم کنید که امکان اضافه کردن کلمات و سطور و اعداد در بین آن نباشد. پایان جملات و بین سطور خالی و باقیمانده را با علائم مشخصی مانند ضربدر پر کنید تا امکان اضافه کردن کلمه یا جمله و عدد وجود نداشته باشد.

۶- حواشی بالا و پایین و چپ و راست سند را با کادر مشخصی ببندید و حتی الامکان خارج از آن را هیچ کلمه یا سطری قید نکنید.

۷- امضا را در انتهای سمت چپ سند و دقیقاً چسبیده به آخرین سطر و آخرین کلمات و بدون فاصله از آنها بگذارید. همه ی صفحات سند را امضاء کنید و از طرف مقابل نیز بخواهید تمام صفحات سند را امضاء کند.

۸- در امضاء خود ترکیب نوشته و علامت را بکار برید. مثلاً نام و نام خانوادگی خود را همرا با علامت امضایتان بنویسید.

۹- حتی الامکان همراه با امضاء ، تاریخ امضاء سند را نیز قید کنید.

۱۰- در سطر اول تاریخ تنظیم متن و در ادامه شهر محل تنظیم سند را حتما قید نمایید، اشتباهی که خیلی ها مرتکب میگردند درج تاریخ در بالای برگه است که به راحتی قابل بریدن و محو کردن می باشد.

۱۱-چنانچه در سند خط خوردگی و یا قلم گرفتگی وجود دارد در کنار آن و یا در انتهای سند موضوع را با ذکر سطر و عبارت توضیح و علاوه بر امضای سند کنار این توضیح را نیز امضا نمایید

۱۲- هر سطر ، پاراگراف ،عبارت ، عدد یا کلمه ای که مورد تایید و گواهی شما نیست به صورت دقیق مشخص و هنگام امضاء به صراحت، عدم قبول و تایید خود را در مورد آن بنویسید.

۱۳- اسناد را به تعداد امضاء کنندگان تهیه و امضاء کنید. در غیر از موارد ضرورت ، نسخه ی اضافی تهیه و امضاء نفرمایید.

۱۴- حتماً اصل نسخه ی سند مربوط به خود را پس از امضاء اشخاص ذیربط، دریافت و به خوبی نگهداری نمایید.

۱۵- هنگامی که در ازای دریافت وجه یا حقوق خود ، سندی را امضاء می کنید بیشترین آمادگی را برای خطا و امضاء کورکورانه دارید. از دریافت وجه و حقوق خود خوشحال هستید و از آنچه امضاء می کنید غافل در این هنگام غفلت نکنید و نکات فوق را به یاد بیاورید.

هر چیزی را امضا نکنیم

مهدی مقسومی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.