فضایی برای به اشتراک گذاشتن تحلیل های ناظر بر تحولات و آموزه های حقوق | زندگی بهتر در سایه ی اخلاق و فرهنگ حقوقی

همه ی حرف ها راست نیستند

 

همه ی حرف ها راست نیستند

در طی روز و در مراودات اجتماعی روزانه میلیون ها حرف و کلمه می شنویم و یا می گوییم؛ اما همه ی حرف ها راست نیستند، در زندگی عادی و روزمره بسیاری از افراد، متاسفانه شنیدن دروغ و یا گفتن دروغ موضوعی رایج و روزمره است؛ برخی‌ها مدام دروغ می‌گویند، از ساده‌ترین موارد گرفته تا پیچیده‌ترین امور را با دروغ رفع و رجوع می‌کنند. کسی هم متعرض دروغ‌گوها نمی‌شود؛ حتی اگر دروغشان برملا شود، با دروغی دیگر آن را توجیه می کنند. اما با این اوصاف همیشه این‌گونه نیست که دروغ‌گویی مجازات نداشته باشد و کسی هم متعرض دروغ‌گو نشود. یکی از مصادیق دروغ‌گویی که مسئولیت کیفری برای شخص دارد، موضوع “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی” می باشد.

فضا مجازی خالی از خطر نیست

زیرا گاهی افرادی خبر یا مطلب کذب را در  فضای مجازی  نشر می دهند ، این موضوعات دروغین به سرعت در اختیار همگان قرار می گیرد و  متأسفانه بسیاری از کاربران بدون توجه به اینکه همه ی حرف ها راست نیستند و به دلیل ناآشنایی با جرم بودن این عمل، اقدام به نقل مطالب کذب از منابع مختلف می‌کنند.

متاسفانه نشر یا بازنشر اکاذیب خسارات جبران ناپذیری را هم به همراه دارد، شایعاتی ساختگی باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شده و امنیت اجتماعی را که یکی از موهبت‌های الهی است خدشه‌دار می‌کند. خیلی از افراد خواسته یا ناخواسته بدون در نظر گرفتن اینکه همه ی حرف ها راست نیستند به این شایعات دامن زده و باعث گسترش مطالب دروغ می‌شوند این شایعات و اخبار دروغین انواع مختلفی دارند از وقوع زلزله گرفته تا مرگ افراد سرشناس.

همه ی حرف ها راست نیستند

از دیدگاه جرم‌شناختی،

توهین و نشر اکاذیب در فضای مجازی قابل قیاس با توهین و نشر اکاذیب به شکل سنتی نیست؛ زیرا در شکل سنتی ممکن است فرد در مقابل عده‌ای محدود مورد اهانت واقع شود اما در شکل مدرن، توهین یا دروغ به دیگری را هزاران هزار نفر مشاهده می‌کنند.

به همین دلیل است که قانون‌گذار نسبت به این مساله واکنش خاصی نشان داده است و ابعاد مختلف جرم توهین و نشر اکاذیب در فضای مجازی همچون جرایم علیه شخصیت معنوی اشخاص، شرط سمت خاص برای مرتکب جرم نشر اکاذیب در قانون، مسکوت بودن مجازات جرم توهین در فضای مجازی و … را بررسی کرده است.

درباره تعریف توهین و نشر اکاذیب در فضای مجازی می توان گفت با توجه به اینکه توهین و نشر اکاذیب از جرایم علیه شخصیت معنوی اشخاص است در فصل مربوط به جرایم رایانه‌ای در قانون مجازات اسلامی تعریف شده و نشر اکاذیب عبارت است از انتشار یا اشاعه اخبار دروغ و وقایع خلاف واقع به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی.

به موجب ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۵/۳/۸۸ و یا ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی  هر کس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی به‌طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

نکته مهمی که در قانون به آن اشاره شده، موضوع «مطلق بودن» جرم نشر اکاذیب است؛ یعنی تحقق جرم به وقوع ضرر یا ایجاد تشویش موکول نیست و همین که کسی اقدام به اظهار اکاذیب کند یا اخبار و مطالب بی‌اساس را عنوان کند، از نظر قانون مجرم بوده و قابل تعقیب است.بنابر این در نقل قول اخبار و حرف ها لازم است که دقت نظر لازم را مد نظر داشته باشیم و همواره با خود یادآور شویم که همه ی حرف ها راست نیستند؛ خصوصا در فضای مجازی که هر کس می تواند با عنوان و هویت جعلی اقدام به نشر مطالب نماید.

همه ی حرف ها راست نیستند.

مهدی مقسومی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.